Saturday, April 9, 2011

Big ELF haul: Lip products

Hello!

Today I recieved my package from ELF. This time I placed my order on 24th March so the shipping took 13 days. (and acutally recieving 15 days). Can anybody explain what signed for shipping means, because I did not notice any difference compared to regular shipping. Does this mean that the package was supposed to be deliverd to my doorstep?
This time I used 20% off everything code from facebook and the total cost with shipping was 47,15£ - yeah I know that's a lot, but I ordered some goodies for a giveaway too- I am not going to tell you exact time now, let something be surprise too.
I am going to post this haul in parts, because otherwise there would be just tooo many information and pictures. :D


Firstly, I wanted a nude pink lipstick and I chose Runway pink from Mineral line. It is not really creamy, I don't now yet about the staying power.
 Next up are the lip shines. They are quite sheer and sticky.
 Here are the swatches for the products mentioned above:
Left- mineral lipstick in Runway pink
Middle- Super Glossy Lip Shine in Malt
Right- Super Glossy Lip Shine in Godess

Next up is ELF Lip Stain in Red Carpet- I hoped to get a long lasting red lipstick, but it is not really a stain, it came of while eating. So just a nice lip color. The tip on the gloss side is white actually, but the stain side literally stained it when I applied this product on my lips. 

In Estonian:
Sain täna kätte oma teise ELF kosmeetika tellimuse ja kergelt öeldes olen pettunud. Ma tean, et nende asjad on odavad, aga testri suuruses toonivat niisutavat kreemi ju ikka ei ootaks või põsepuna, mis on vaevalt 1-kroonisest mündist suurem. Eelmise tellimuse puhul uurisin rohkem blogisid ja seekord ei viitsinud nii palju vaeva näha ja tulemus on käes. Ühesõnaga huupi ei maksaks sealt tellida. Kokku läks eurodes seekord ikka suur hunnik raha, aga mõned tooted tellisin tuleviku jaoks ka(ei tea veel hetkel kas loosiks või müügiks). Seekordsesse postitusse ma iga asja kohta väga täpselt ei kirjuta, lihtsalt paar pilti ja näidet. 
Tavaseeria toodetele on iseloomulik magusa apelsini lõhn, huuleläiked on üsna kleepuvad ja eriti tooni ei oma. Lip stain peaks paremini püsima, kui kaasasolevat läiget peale ei lisa- pean seda veel katsetama, kas see vastab ka tõele.
Mineral lipstick on kena loomulik roosa, tekstuur on kreemjas, püsivuselt arvatavasti keskmine.

Thank you for reading!
Liz

7 comments:

 1. I have Runaway Pink too - lovely colour. My 2nd favourite is Natural Nymph :)
  Not a big fan of Elf lipglosses though - they're not very pigmented :(

  xo

  ReplyDelete
 2. Täiesti nõus - review'sid tasub hoolega lugeda: Studio põsepunad on tõesti tillud. Mul jäi viimatisest suurest ühisostust neid veidi üle - aga nad pole ka nii kallid... küll keegi budus neile hea uue kodu pakub.
  Mu meelest on ainus hea hetk UK e.l.f'is shoppamiseks nende 20% ale - see free shipping ei anna nii palju säästu.
  Ootan pikisilmi oma e.l.f. mineral tellimust, siis on miskit blogisse ka kirjutada :) Võtsin ka 2 studio lip stain'i. Ma siis väga suurt püsivust neilt ei looda :)

  ReplyDelete
 3. @ Miss A- I wanted natural nymph too, but at that moment it was sold out.

  @ LiisK- ma olengi allahindluste ajal tellinud :) Muidu väga ei raatsiks, aga praegu ei ole nii hullu, kui mõni toode nö mööda ka läheb. Saab lihtsalt katsetada ju. ;)

  ReplyDelete
 4. My lip stain in the same shade stays put. But with out the gloss. i don't like the gloss at all

  ReplyDelete
 5. So it's the gloss that makes the product fade... I too remember reading that people loved the stain but absolutely hated the gloss! Since I do not like shiny lips, I think the stain might work just fine for me then :)

  ReplyDelete
 6. Ok, so I will give the lip stain another go, without the gloss and let you know waht I think about it then. ;)

  ReplyDelete