Tuesday, September 6, 2011

Make up store nail polish Doreen review

Hey!

Sorry for not posting so long, school started and now I don´t have as much time to spare to write my blog.
So now I have had time to test out Make up store nail polish Doreen from their autumn collection called Showgirl. It is nice red shimmery nail polish. Application was nice, as I predicted it needed 2 coats to be opaque. I really don´t mind, because I always apply at least 2 coats because I hate it when nail shows through the nail polish. Just my personal prefenrence I guess. I can´t really tell how quickly it dries on the nail, because as usual I used quick drying top coat over it. If you are wondering what top coat I use now, because I did not like Seche Vite, it is Poshe fast drying top coat.

How well does it wear? Usualy nail polish lasts on my nails is 4-5 days without noticeable chipping. Doreen stayed on my nails just that long, so I can´t complain.
 Here it is compared to OPI The show must go on nail polish from OPI´s Burlesque collection. I only have the mini bottle.
 All the pictures are taken in daylight.
 Did not really got these colors on the photo well, in real life OPI let me entertain you was a lot pinker. Really really close dupe for Doreen is OPI The show must go on - I could not really see any difference. So if makeup store is not available near you and you like the color, then you can buy OPI The show must go on. OPI polishes are 15ml and cost around 10€ in Estonia and make up store nail polish is 8ml and costs 10,95€. Unfortunately I am afraid that Burlesque collection is sold out everywhere...
Overall I like this polish, it was not too hard to remove which can happen to really shimmery or glittery nail polishes.

In Estonian:
Lubasin siin postituses, et räägin lähemalt Make up store´i lakist Doreen, mis kuulub nende sügiskollektsiooni nimega Showgirl. Tegemist on kena punase tooniga, millel sees punane sädelus. Lakk oli hea katvusega- 2 kihti oli täiesti piisav. Kuivamisaja kohta ma ei oska väga midagi öelda, sest kasutan pealislakina Poshe kiirkuivatavat lakki. Küüntel püsis ilus 4 päeva, 6 päevaks oli aga paarilt küünelt lakk ikka väga koledasti maas, nii et pidin ta eemaldama. Eemaldamine ei olnud keeruline, nagu vahel sädelevate lakkide puhul juhtude võib. Vaadates oma laki kollektsiooni, meenutas Doreen väga OPI lakki nimega The show must go on. OPI lakk on veidi soojemat tooni ja pigem kuldsema varjundiga, aga kui väga ei vaata siis vahet ei näe. 

OPI lakid maksavad u 10-11€ ja selle raha eest saab 15ml lakki, make up store´i küünelakid maksavad 10,95€ ja pudelikesse mahub 8ml toodet. Kahjuks OPI Burlesque kollektsioon oli nö piiratud väljalase, nii et seda lakki vist kuskilt poest enam ei leia. OPI lakke müüakse kaubamajas ja ILU poodides näiteks, usun et ka Stockmanni võib piiluda. Make up store on olemas Tallinnas Pärnu mnt10 ning  Solarises ja Tartus Tasku keskuses. 


Thank you for reading!
Liz

3 comments:

  1. Selline küsimus, et kust neid plastikust küünelakkide swatchimise kettaid saab ? :)

    ReplyDelete
  2. Mina tellisin ebayst ja sain u 5$ 10 ketast. :) Seal on nii valgeid kui ka läbipaistvaid.

    ReplyDelete