Friday, November 25, 2011

28 neutral palette review & swatches

Hey!

Today I am going to review 28 neutral palette from no name company. I have read mixed reviews about it so I wanted to clear things out and try it myself. 


Palette itself is pretty decent in size- dimensions are 23x15 cm (9"x6"). It does not tell on the box how many grams of eyeshadows are you getting. I don't have any MAC shadows to compare them, but as far as I've read, they seem to be a little bit bigger - pot diameter is 2,5 cm/1 inch.

Where to get it?

By far the cheapest place is ebay, I got mine for 8.64$, including shipping (which took FOREVER). 

Here is ebay search, shipping to Estonia: 28 neutral palette from ebay
But if you live in the US and don't want to wait for so long, you can get it from:
BH cosmetics: sale price is 13.26$
Coastal scents: 18.95$ (that is more than twice the price!)

I don't know if there is some quality difference also between different sellers, but from the look of it the colors seem same to me. 

Ingredients: Talc, Mica, Mineral Oil, Kaolin, Titanium Dioxide, Magnesium Stearate, Isopropyl Palmitate, Lanolin Methylparaben, Propylparaben, BHT. 
Swatches: all photos are taken in daylight, without flash. I have written my comments on the photos, seemed easier to understand than nameing the numbers... Which is which- numbers on the photo above. SOme of them were easy to swatch, but for most I really had to rub my finger in to get some color payoff. I did not use any primer underneath, but I also tried out them with primer and no improvement unfortunately.


Pros:

Really cheap

Great color variety: lights, darks, medium colors. 
Different finishes: from matte to shimmery, some shadows contain glitter.
Great for creating subtle day makeup, appropriate for office.

Cons:

Not so great pigmentation

Lasting power is bad
Shadows are chalky and quite hard
Too many similar light shades and even dark shades seem to be very much alike on the lid. 
This palette does not come with a mirror nor eyeshadow applicators (but I won't use them anyway, so I don't miss them).
I would give it maybe 3 out of 5. 

In conclusion:

You defenitely get what you pay for, this is not the greatest palette, but since it was dirt cheap I forgive it somewhat. One thing is for sure, I won't be repurchasing it ever. There are better neutral palettes out there. Even if you are a beginner it would be better to get few quality shades rather a whole bunch of so-so eyeshadows. Since neutrals are so versatile and you will be using them more, invest in better eyeshadows.


BONUS
EOTD using 28 neutral palette.

7 all over the lid, 4 inner corner + brow highlight, 19 crease, 25 outer V+ blended into crease+ as eyeliner. I used same colors as allthatglitters21 in her video on BHcosmetics website.
Regular Loreal Voluminous mascara.
Brows are filled in with 20 (too red brown for my ashy brows).
I did use eyeprimer underneath these shadows.
In Estonian:
Tellisin ebayst 28 neutraalse värvitooniga lauvärvi paleti. Tean, et on mitmeid mietmeid ülevaateid, tootearvustusi jne selle kohta, aga tahtsin asja oma silmaga üle vaadata. Kokku koos saatmisega maksis see mulle 8,64$ ehk 6,6€(SEB ülekande kurss seisuga 25.11). Miinusena tooksin VÄGA PIKA saatmise aja- kokku läks paleti kättesaamiseks postitamise hetkest u 65 päeva. Ühesõnaga üks kuradi odav palett ikka, AGA... võite osta selle ka kallimalt nt coastal scents´ist või bh cosmeticust - usun, et on sama toode, kuid kindel ei saa olla. Väga palju on ju räägitud, et need firmad tellivad Hiinast paletid ja panevad oma logo peale. Koostist saate lugeda ülevalt, ei hakka siinkohal seda tõlkima.
Palett on paraja suurusega, gramme kuskil kirjas ei ole, aga silma järgi hinnates pakuks 1-1,5g. Mõõtmed on 23x15cm.
Plussid: odav, hea värvivalik heledad-tumedad, erinevad finishid, sobilik palett kontoriinimesele, kes tahab tagasihoidlikku lauvärvi.
Miinused: halb pigment, mõned lauvärvid on kriidised ja kõvad, liiga palju sarnaseid toone(no need mis üldse näha jäävad), paletiga ei ole kaasas ei peeglit ega ka aplikaatoreid(ise küll neist puudust ei tunne, aga pean siinkohal oluliseks siiski mainida).
Hinne 3p 5st.
Kokkuvõttes ma kindlasti seda paletti uuesti ei ostaks, hinne on vähemalt palli võrra kõrgem just hinna tõttu - ka paari head lauvärvi ju ei saa nii odavalt. Kindlasti on turul paremaid neutraalsete toonidega paletti (siinkohal kiidusõnad nt NYXile, caviar&bubbles on hea!). Kui tahate igapäevaseks kasutamiseks paletti, siis minu arvamus on, et pigem võiks investeerida parematesse lauvärvidesse, sest nende pealpüsimine on ka halb. MACi lauvärvidega võrdlemine on mu meelest siinkohal liialdus- olen näinud päris mitmeid pilte, kus kõrvuti MAC ja 28 neutral palette. No miks te võrdlete nii erinevaid asju, inimesed.


Thank you for reading!

2 comments:

  1. Sellise hinna eest tunduvad täitsa enam-vähem värvid isegi (see 6,6 euri, millega sa said). Muidugi MAC-i värvidega ma samuti ei võrdleks, aga odava hinnaklassi keskmine toode. Kas sul on eyeprimer all, kui silmadele kandsid?

    ReplyDelete
  2. Jah, on küll eyeprimer all. Ju ma olen heade asjadega lihtsalt ära hellitatud, aga mu põhimõte on ikkagi tegelikult et võiks odav olla, aga enamvähem. Heaks näiteks on wet´n´wildi lauvärvid, mida saab ka Eestist osta- küll mitu korda kallimalt, aga ikkagi. (4,99$ vs 7,95$ nt comfort zone palett).

    ReplyDelete