Saturday, December 10, 2011

Review: Himalaya Herbals Almond & Cucumber peel-off mask

Hey!
Today I am going to review a face mask. I bought it last week from Rosalind and the price was around 4€. Tube size is 75 ml (2.65 fl oz), so I would say that maybe it is enough for 4-5 applications, but I don't think that I would be using it again. Want to know why, then keep on reading!
What it claims to do?
Unclogs pores, peels away blemishes for healthy, glowing skin. Tones, nourishes and firms up skin. 
Almond: nourishes, soothes and softens the skin
Cucumber: tones and gives cooling effect
Pineapple: removes impurities and dead tissue, firms up the skin. 
Indian gooseberry (Amla): cleanses and has anti-oxidant properties.
Suitable for all skin types. 

How to use it? 

Apply evenly on over cleansed face and neck, avoiding around eyes. Allow to dry 10-15 minutes. Gently remove the peel starting from the side of the face. Use once or twice a week. Do not apply on broken or inflamed skin. 

Ingredients: 
From the package you might think that it is all natural and good for you, BUT besides plants named above, it does contain 2 parabens and fragrance (you will never know what exactly they used). 
Key Ingredients: Each ml contains:
Pineapple (Ananas comosus ) – 25 mg
Almond (Prunus amygdalus ) – 15 mg
Cucumber (Cucumis sativa ) – 10 mg
Indian Gooseberry (Emblica officinalis ) – 5 mg

My opinion:
Usage: I like peel-off masks in general, this was a little different. First off, the product itself has kind of sour scent and glue like concistency, application was pretty messy. Peeling off was really painful - I left it on for 12-13 minutes. The feeling was like peeling plaster off the skin- I gave up and just washed it off, which was not easy task. It dead clean my pores somewhat on my cheeks, but for my nose and forehead it really did not do anything (yeah, the places I needed it most). My skin also did not liked to be tucked on and no it is all red and patchy, plus it feels too tight and hurts. Usually I don't have especially sensitive or dry skin. Note: I have read that when applied more thickly, it won't hurt so much, but I don't have the guts to try it one more time. 

So I defenitely would not be purchasing it again. Using masks should be pleasure not pain, in my opinion. 
Anyway, I learned my lesson, read reviews from the internet before purchasing anything (makeupalley score of 2 must have warned me!). 
So 1 out of 5 and stay away from it! 


Thank you for reading!

In Estonian: 
Olen viimasel ajal hakanud rohkem tähelepanu pöörama näohooldusele, eriti erinevatele maskidele. Niisiis sai eelmisel nädalal ostetud prooviks Himalaya Herbalsi kurgi ja mandliekstraktiga kilemask. Maksis ta u 4€, ostukohaks oli Rosalind. Nö võtmekoostisosad on taimeekstraktid: kurk, mandel, ananass, karusmari, aga "boonusena" sisaldab antud toode ka 2 tüüpilist parabeeni- mida mina küll pakendit vaadates oodanud ei oleks. Tuubi suurus on 75 ml ja hinnanguliselt jätkub teda 4-5 kasutuskorraks.
Mida peaks see mask siis tegema. Lubatud on pooride puhastamist, säravat ja tervislikku nahka. 
Kuidas kasutama peaks? Kanda tuleks toode imselgelt puhtale nahale, ühtlase kihina. Peal võiks hoida eestikeelse juhendi järgi 15 minutit, ingliskeelne soovitab 10-15 minutit. Peaks sobima kõigile nahatüüpidele. Ei tohi kanda nahale, mis on katki või põletikuline. 
Mask ise on imeliku hapuka lõhnaga kleepuv ollus, mille pealekandmine oli päris ebameeldiv ja "messy" tegevus. Nagu teada, siis kilemaske peaks nahalt maha koorima. Mina antud maski puhul sellega lõpule ei jõudnud, sest asi läks lihtsalt niivõrd valusaks - konkreetselt sama tunne kui tõmbaks plaastreid näolt maha. Olen kuulnud, et selle vastu aitaks paksem kiht maski, aga ma pole nõus rohkem katsetama, esimene kogemus oli jube. 
Kas ta midagi lubatut tegi ka? No kui tervislik nahk on punetav ja valus, siis jah - aga ilmselgelt mitte, eks?! Poore puhastas ta veidi põskedelt, aga mitte laubalt ja ninalt, kus seda rohkem vaja oli. Nahk oli tõesti sile ja pehme, aga seda on ta mul ju nagunii. For reference: Mu nahk on pigem normaalne, talvel kuivapoolne ja üldiselt mitte tundlik. 
Ühesõnaga uuesti ma seda toodet ei ostaks ja pigem hoidke ka teie eemale! 

No comments:

Post a Comment