Tuesday, January 3, 2012

NOTD: New year´s eve

Hey!

Just showing you what was on my nails for NYE.
Gold is ORLY Luxe
On thumb nail and ring finger- china glaze some like it haute as promised (did not want to use it all over, because glitters are a pain to remove).
This is 3 coats of just china glaze some like it haute. Base is clear, mostly it contains small gunmetal grey glitters and different size rainbow holographic glitters. This is really sparkly rainbow on your nails! 
I don´t know if it is the new top coat or these glitter polishes, but they peel off like crazy, not just chip. Maybe I should use a base coat from china glaze too, right now I am using my last drops on OPI Nail Envy. Or maybe I should have waited longer in between coats, but I have read from other reviews too that these glitters does not stay on that well.

What did you do for new years eve? What was on your nails? Did you wear any makeup- I know that I did not, because we had sauna and wooden hot tub (basically wooden tub + sauna :D ). Spent my night there, makeup would have just melted off. 

Thank you for reading and happy new year!

In Estonian:
Ülevalpool näete maniküüri, mida kandsin sellel aastavahetusel. Kuldne lakk on ORLY Luxe, hall glitterlakk on China Glaze´i Some like it Haute. Ma ei tea kas asi on uues pealislakis või ei sobi need lakid kokku mu OPI Nail Envy´ga, mida kasutan aluslakina, aga need china glaze´i lakid lihtsalt kooruvad maha. Nii et silmailu jätkub maksimaalselt 1,5 päevaks. heh, teebki eemaldamise lihtsamaks :D 

Mis te aastavahetusel tegite? Kas oli midagi toredat ka küüntel? Mingit makeup look´i ärge minult oodake, meil oli sõpradega maal saunapidu + kümblustünn, nii et meik oleks lihtsalt maha voolanud selles kuumuses. :D 
Edukat ja teguderohket uut aastat kõigile!

4 comments:

  1. Hullult kenad lakid .p

    ReplyDelete
  2. Selline küsimus, et kuidas sa selliseid litritega küünelakke maha võtad? Tavalise küünelakieemaldajaga võibki neid maha nühkima jääda :P

    ReplyDelete
  3. No hetkel ma nühingi ja õnneks nad ise ka koorusid maha. Aga üks nipp on see, et igale küünele oma lakieemaldajaga immutatud vatitups ja siis foolium ümber sõrmede (ükshaaval pakkida). Ootad nii 10 minutit ja siis peaks lakk kergelt maha tulema. Nö leotad läbi glitteri laki lahti.

    ReplyDelete