Monday, April 9, 2012

Battle: Urban Decay Naked vs MUA Heaven and Earth


Hello beauties!

Today I am writing a comparison post, both palettes are pretty well known in the blogging and youtube world. UD naked is in no doubt a holy grail neutral eyeshadow palette for many users, but does MUA heaven and earth palette step on it´s heels? 
 Here are all the pretty colors you get in these palettes:
 •  Price: UD Naked 36£ vs MUA 4£ - MUA wins in this category
 • Both have 12 neutral eyeshadws, but how much product you really get:
  UD Naked 15.6 grams vs MUA 9.6 grams - UD wins (more great eyeshadows to use!)
 • Color variety: Is defenitely better in UD palette, IMO Heaven and earth palette have too much similar mid toned warm browns and lacks a black eyeshadow. UD 1: MUA 0
 • Color finishes: UD has 2 matte shades and MUA has 0, so UD wins again.
 • Eyeshadow texture: UD is known for it´s buttery smooth shadows, MUA comes pretty close for most of the shades (but some are not that great) So UD wins once again. 
 • Packaging: MUA palette is defenitely smaller and more hygenic, but UD palette comes with a decent size mirror. MUA wins in this category.
Final score: UD wins (UD 4: 2 MUA)

I´ll let you decide, if they are dupes or not:
All the swatches are done on bare skin(I usually don´t use a primer, because I really want to see how good are the shadows on their own). Pictures are taken in daylight without flash.
Numbering starts from the top row, left and second row from left - sorry I didn't make axtra photo for numbering. 

MUA 4- UD Virgin (quite close!)

MUA 9 - UD Sin
Almost there, MUA 9 is a bit less pigmented and more peachy. 
MUA 8- UD Naked/Buck 
You can´t compare matte vs shimmers, but Naked and MUA 8 seems to be pretty similar in tone. 
MUA 2, 10 or 12- UD Sidecar 
I don´t see any dupes for sidecar. 
MUA 3 or 6- UD Half baked 
All are golds, but that´s where the similarity ends. MUA 3 is more greener and MUA 6 is more warmer gold. Also Half baked is the most buttery shade I have ever touched - so no similarity in texture either.
MUA 2, 3, 11 - UD Smog
 No dupes here, 2 is too gold, 3 is too warm, 11 is too warm and darker.
MUA 5, 11, 12 - UD Darkhorse 
No dupes here, all MUA colors are lighter and warmer than darkhorse.

MUA 2, 5, 10, 11- UD Toasted 
MUA 10 actually seems to be pretty close, others not so much. 
MUA 5, 7- UD Hustle 
You can't find any similar tone in MUA palette for this eyeshadow.

In conclusion:  they are defenitely not dupes, but if you are on a budget and want some good neutral eyeshadows, then MUA Heaven & Earth palette is really close. I tend to use MUA one more, because I don´t want to waste my precious Naked palette.

In Estonian:
Täna siis üks postitus, kus võrdlen paljude lemmikut Urban Decay Naked paletti ja järjekordset "teisikut" MUA Heaven and Earth palett - kas tõesti suudab keegi UD kandadele astuda?
Võrdlesin neid 6 aspektist:
1. Hind: UD palett maksab £ 36 ja MUA palett £ 4
2. Kui palju toodet selle raha eest saab ehk kogus:
UD paletis on 15.6 grammi, MUA paletis 9.6 g. 
3. & 4. Toonivalik ja finish: Mõlemas on 12 neutraalset tooni, aga MUA paletis pole ühtegi matti lauvärvi ning puudub ka must (või äärmisel juhul tumehall)
5. Lauvärvide tekstuur: no UD võisele tekstuurile vastu ei saa, kuigi ka MUA lauvärvid pole ülemäära kriitjad - kipuvad nad siiski rohkem põsele pudenema.
6. Pakend: MUA palett on väiksem, kuid puudub peegel (mida ma nagunii ei kasutaks) - pakend ise on tunduvalt hügieenilisem. Naked palett on suur ja näeb parem välja, kuid sametine kate määrdub kergesti ning seda on keeruline puhastada. Kobakäppadele on vist naked palett ohutum - usun et pappümbris on parem amortisaator kui paljas plastik.
Toonivõrdluseid näete ülevalt - ma ütleks, et täiesti samu toone te MUA paletist ei leia, küll aga on tegemist üsna hea paletiga selles hinnaklassis. MUA saadab juba mõnda aega ka oma tooteid Eestisse, MUA paleti ülevaates ütlesin, et sain ta kätte 14.märts. Tellimus tuli UKst 14 päeva. 
Loodan, et kellelgi oli sellest postitusest kasu ka - kuigi tundub, et paljud mu postitused on pigem nö tundmatute brändide ülevaated. Mind tõesti ei tõmba Eestist kuskilt kosmeetikapoest väga tooteid ostma kui mujalt saab palju põnevamaid tooteid ja palju odavamalt kui Eestist. ;)
Tänan, et leidsite aega lugeda!

15 comments:

 1. i just LOVE my naked palettes! the colors are gorgeous!

  ReplyDelete
 2. Väga väga hea postitus (Y)!
  Mulle ikka meeldib UD palett rohkem - tundub kuidagi hmm mitmekesisem, aga jah kui eelarvega priisata pole siis MUA ajab ma arvan asja päris hästi ära.

  ReplyDelete
 3. Do you mean UD naked and naked 2? :D I am not that rich to afford both of them :) But I do agree - naked palette is gorgeous!

  ReplyDelete
 4. Seda küll, kindlasti on mitmekesisem ja lauvärvide kvaliteet on ka vast ikka parem- aga no pea 10x hinnavahe on ka asjadel. :D

  ReplyDelete
 5. I have both and I have to say that I really didn't like the MUA one. I thought it was going to be great but for me the shades are too shimmery and flaky. I like how you presented the shades

  ReplyDelete
 6. I didn't notice fakiness with these, but one shadow from Immaculate palette did fall on my cheeks after some hours wearing it - although it had some glitters in it. And I did use a eyeshadow primer underneath.

  ReplyDelete
 7. http://www.gossip.ee/articles/15180-ilublogija-liis-mitti-ahnus-raev-aplus-laiskus-uhkus-iha-ja-kadedus-ilumaailmas?locale=et
  :)

  ReplyDelete
 8. Stella Jezebelle OguesMonday, May 07, 2012

  still an affordable dupe for the very expensive.. nice review.. great presentation and comparison/... =)

  ReplyDelete
 9. Kust seda MUA paletti osta saaks?

  ReplyDelete
 10. http://www.muastore.co.uk/ ja maksab £ 4, saatmine on £ 4.95 nagu ELFistk. Kui sa päris Naked teisikut tahad, siis soovitan MUA Undressed paletti, mis maksab hetkel ainult £ 3. ;)

  ReplyDelete
 11. hi liz! I had a review about this too and I wanted to show your review as well comparing it to UD1 :) I posted the link on my blog post. hope it's okay :) thanks!

  http://rrraych.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. Yes, it is okay, thank you for letting me know. You have a nice blog too! :)

  ReplyDelete
 13. Honestly. I much prefer the MUA palette to UD palette

  ReplyDelete