Tuesday, June 5, 2012

My wishlist for June 2012

Hey, beauties!

I wanted to share some beauty related products that I´ve been keeping my eye on for a few months.
Not relevant, but I did my last exam today, so it is officially summer for me now, that hopefully means more time for blogging.

Jagaksin teiega paari ilutoodet, millel olen juba paar kuud silma peal hoidnud ning nüüd plaanin ka ära osta. Paljud asjad on Sleek´ilt, nad saadavad küll kaupa Eestisse, aga see maksab 9€, nii et soovitan kellegagi kampa võtta. Ma ise sattusin seekord tellima Liina kaudu.  Kas olete neist toodetest midagi proovinud ja kuidas meeldisid? Ma asjade teksti ümber ei tõlgi, nii palju vast ikka saate aru. ;) Kui ei saa, küsige kommentaarides.
Mul hakkas täna suvi! Nii hea.... :D

1. Real tehniques Core collection: because brushes are so important tools for creating flawless looks. I chose these because I´ve heard so many good things about realtehniques.I mainly want this set for amazing buffing brush and great contour brush. I think the price in Estonia is 20-25€, should be available in Kaubamaja.
Sleekmakeup.com does ship internationally, but the shipping price is pretty steep, so I suggest you gang up with some of your girlfriends and order together! Shipping to Estonia is 9€ and to USA 13 $. 

2. Sleek makeup ultra mattes palette in V2: perfect mixture of dark, matte eyeshadows with good pigmentation (that is rare for drugstore eyeshadows, you know!). I am not that excited about the V1 tough, I know that I won´t use that bright eyeshadows...  As far as I know these aren´t LIMITED edition. Available: sleekmakeup.com 9.49€/ £7  (out of stock at the moment) or ebay (shipping to Estonia) around 10€. 

3. Sleek makeup Face contour kit in Light: light matte contour shade and decent highlighter. I haven´t tried this before, but I think I will love it. Available: sleekmakeup.com 9.95€. Color selection: 3 shades available: light, medium, dark. (I ordered it yesterday)

4. Sleek makeup Blush by 3 in Lace: perfect colors for a pale girl like myself, middle one should be exact dupe for NARS orgasm. You can buy that shade independently too, then it is called Rose Gold. Sleek blushes are known to be very pigmented and finely milled, so for that quality - what a bargain!
Available sleekmakeup.com, price is 13€. (I ordered it yesterday)

5. Sleek makeup Pount paint in Milkshake: this tone is perfect for summer and goes great vith blushes from Lace. If I like this pount paint I am going to buy a whole bunch of them: great for mixing perfect colors by yourself. Price is 7€ and available here.(I ordered it yesterday)


6.Loreal Caresse lipsticks: they should be very comparable to Revlon lip butter- light and moisturizing. Not available in Estonia, but maybe I can order them from ebay.co.uk, 12 shades available. Price is around 15 €. I haven´t chosen the exact tone yet.  
Picture source: www.misslipgloss.nl
That´s all now!  Let me know have you tried any of these and how did you like them?

Thank you for reading!

7 comments:

 1. Kui oled Real Techniques pintslid ostnud, siis võiksid teada anda kust leidsid. Olen Kaubamajast ja I.L.Ust otsinud. Seal ainult seda roosaga komplekti.

  ReplyDelete
 2. Kindlasti annan teada, siiani arvasin, et Kaubamajas on mõlemat komplekti. Ehk on lihtsalt hetkel otsas?

  ReplyDelete
 3. iHerb saadab Eestisse küll. Kui varem tellinud sealt pole siis võin sooduskoodi ka anda millega saab esimeselt tellimuselt 5$ alla. Aga Sleek´st on mul endalgi kunagi plaanis tellimus teha kuna tahaks sealt osasid asju proovida.

  ReplyDelete
 4. Mis sulle silma on jäänud?
  Mul on olemas varasemast Oh so special ja Acid palett- viimast pole ÜLDSE kasutanud meigi tegemisel veel.. :D Põsepuna toonis pomegranate on ka- ma praegu ei saa aru, miks ma selle tooni tellisin, üsna tume lillakaspunane vms on.

  ReplyDelete
 5. Tahaks ära proovida nende ripsmetušid ja Oh So Special paletti. Acid tundub ka hästi lahe, aga ma vist ei kasutaks seda eriti. Aaa ja muidugi tahaks ka nende küünelakke proovida :D

  ReplyDelete
 6. MS09, annan teada, et reede hommikul olid Tartu Lõunakeskuse ILU poes mõlemad komplektid saadaval ja hind oli silmapintslitel 23.95 ja näokomplektil, mida ma ihaldan, 24.95€. Tundub, et ma ise tellin ikkagi iherbist, kui ükskord neid ostma hakkan ;)

  ReplyDelete
 7. Sleeki paletid ja põsepunad on väga head, aga Eestisse saatmine on tõesti liiga kallis. Kui tellida 1-2 asja, siis on eBay'st osta mõttekam. Oh So Special on mu lemmikpalett, kasutan seda isegi rohkem kui Naked paletti. Nii head igapäevase loomuliku meigi toonid!

  Ma tahaks Sleekist neid uusi matte lauvärvipalette tellida, lööks heameelega kellegagi kampa. Miss L, anna palun teada, kui tellima hakkad!

  ReplyDelete