Monday, October 15, 2012

The Body Shop Lip butter for Charity

Hey, beauties!

Since it is autumn and our lips need more help with keeping the moisture, I thought that it is perfect time to review a lip butter from The Body Shop.
"Tee head" means "Do good" in Estonian.
What they say about it:
Deliciously zesty and super-moisturising, our new Dragon Fruit Lip Butter will help give you lips that are super soft and smoochable. And with 100% profits going to charity, you can enjoy a warm feeling inside as well as luscious lips.
How much does it cost and how much product are you getting:
In UK this costs £ 4, in Estonia it costs 8.30 € and you get 10ml of lip butter in a cute round plastic pot.

How the charity part works:
100% off the profits will be divided between four selected charities. For every purchase you make in-store, you’ll get one token, which you can use to vote for the charity you’d like to support. 75% off the profits will be split across 3 charities; Kidscape, BUAV, People & Planet. Your vote really counts as the charity that receives the most votes will receive the highest percentage of donation.

The remaining 25% will go to The Body Shop Foundation.The Body Shop Foundation was set up in 1989 by The Body Shop founders Dame Anita and Gordon Roddick to support grass roots charities. Since then, the Foundation has funded over £19 million for more that 2500 charity projects. Find out morethebodyshopfoundation.org

Ingredients:Butyrospermum Parkii/Butyrospermum Parkii (Shea Butter) (Skin-Conditioning Agent/Emollient), Ricinus Communis Seed Oil/Ricinus Communis (Castor) Seed Oil (Emollient), Brassica Campestris/Aleurites Fordii Oil Copolymer (Skin-Conditioning Agent - Occlusive), Cera Alba/Beeswax (Emulsifier/Emollient), Lanolin (Emollient), PEG-8 Beeswax (Emulsifier), Parfum/Fragrance (Fragrance), Hydrogenated Castor Oil (Emollient), Silica (Absorbent), Tocopheryl Acetate (Antioxidant), Carthamus Tinctorius Seed Oil/Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil (Skin Conditioning Agent - Occlusive), Ammonium Glycyrrhizate (Flavour), Hylocereus Undatus Fruit Extract/Hylocereus Undatus (Dragon) Fruit Extract (Skin-Conditioning Agent), Tocopherol (Antioxidant), Linalool (Fragrance Ingredient), Limonene (Fragrance Ingredient), Citric Acid (pH Adjuster), CI 77891/Titanium Dioxide (Colour).

About the product:
It sure is delicious, if you don´t know dragon fruit smell, then just think of multi-nectar juice and you kind of know how it smells. Feels instantly moisturizing on the lips and keeps them hydrated for 2-3 hours. I love the ingredients too- most of them are natural, that means good for you! I know that you shouldn´t eat beauty products, but since it is on your lips, the taste is also important and this tastes sweet.
Looks really natural on the lips as you can see here. 
There is minor downside to this product: don´t take too much or your lips will look white. And although the package looks super cute, I am not a fan of products where you have to stick your finger in - not that hygenic. So to make sure that I don´t contaminate it with bacteria, I use it at home with freshly washed hands, not in public. 

Hei, kaunitarid!

Kuna oleme jõudnud aega, kus huuled vajavad rohkem hoolt, mõtlesin teile tutvustada uut huulepalsamit The Body Shopilt. 
Kõigepealt, mida ütleb The Body Shop oma toote kohta ja miks on pealkirjas charity(heategevus). Eestis läbiviidav kampaania kannab nime "Hääl sinu huultele". Igast riigist valiti välja 3 organisatsiooni, kelle vahel poes huulepalsami ostu korral ise valida saab: MTÜ Kasside Turvakodu, MTÜ Loodushariduse Ühendus Fenolo ja MTÜ Eluliin. Huulevõie maksab 8.3€ ning sellest 5.4€ läheb heategevuseks Eestis. Ülejäänud müügitulu läheb The Body Shop foundationile, kes selle rahaga toetab rohujuure tasandil tegutsevaid organisatsioone(ehk siis nö lihtinimesi). Organisatsioon on inimesi abistanud juba aastast 1989. Tänaseks on toetatud rohkem kui 2500 erinevat heategevusliku projekti ning kogutud enam kui 19 miljonit naela.
Koostist näete ka ülevalt, aga kommentaariks nii palju, et mulle meeldib, et looduslikud õlid-rasvad eesotsas on - st et nende sisaldus antud huulevõides on päris suur! 
Huulevõie ise lõhnab väga mõnusalt, kui te ei tea, kuidas draakonivili lõhnab, siis mõelge multinektari peale ning umbes sellise lõhnaga see ongi. Efekt huultel on kohene- nad on mõnusalt niisutatud ja huulepalsam ei tundu huultel raske. Kui ei söö-joo, siis püsib efekt 2-3 tundi. Kasuks tuleb ka, et sellel on kergelt magus maitse, huultele ei tahaks halvasti maitsevat toodet ju määrida. Huultel jääb ta väga loomulik, nii et sobilik kõigile, kes naturaalset ilu hindavad.
Pisike miinus minu jaoks on pakend- näppudega toote järel käimine võib seda bakteritega saastada, seetõttu kasutan huulevõiet kodus olles, sest nii saan kindel olla, et näpud on puhtad. Väga paksu kihti ei soovita ka huultele kanda, kuna tegu on ikkagi valge tootega, siis muudab see ka huuled valgeks. 
 Kokkuvõttes on tegu minu arvates hea tootega ning suurepärane on ka see, et samal ajal kui sa oma huulte eest hoolitsed, saad ka heategevust toetada! 

No comments:

Post a Comment