Wednesday, November 14, 2012

World Diabetes Day

Hey, beauties!

Why this post contains only pictures that have something blue on it? It isn't even Monday!
BUT
It is World Diabetes Day and the color to celebrate it is blue!  The goal is to raise awareness about diabates.
Insulin for injections was discovered on 14th November in 1922 - it has been life saving for many diabetics.

WHO estimates that more than 346 million people worldwide have diabetes. This number is likely to more than double by 2030 without intervention. Almost 80% of diabetes deaths occur in low- and middle-income countries.

What is diabetes?
Diabetes is a chronic disease that arises when the pancreas does not produce enough insulin, or when the body cannot effectively use the insulin it produces. Insulin is a hormone made by the pancreas that enables cells to take in glucose from the blood and use it for energy. Failure to produce insulin, or of insulin to act properly, or both, leads to raised glucose (sugar) levels in the blood (hyperglycaemia). This is associated with long-term damage to the body and failure of various organs and tissues.

Why it is important to draw attention to it?
You may have it even without feeling ill, but at the same time high blood glucose levels will damage your blood vessels and nerves - that may result in blindness and renal insufficinecy or a need for amputations. So measuing your blood glucose levels from time to time is a good precaution to prevent these complications. Diabetes is chronic and so it can't be cured, but it can be managed.
Sometimes just changing your diet is enough or taking some pills, but for type I diabetes or sometimes for type II diabetes insulin injections are needed.

In Estonia: my fellow students offered free sugar testing all over the country today in foodstores so I hope that they managed well and gave out lots of information and discovered some diabetics too.

Thank you for reading and please check your bloodsugar levels at least once in 2 years! Hei, kaunitarid!

Te kindlasti mõtlete, et miks ma siin postituses mingeid siniseid pilte näitan? Ei ole ju sinine esmaspäev... 
AGA täna on Ülemaailmne diabeedi päev st 14.novembril 90 aastat tagasi avastati süstitav insuliin, mis on tänaseks päevaks juba päästnud miljoneid elusid üle maailma. Selle päeva tähistamiseks ja märkimiseks pidi kandma sinist, aga kuna tegu on ilublogiga, siis mõtlesin, et oleks sobilik lihtsalt näidata midagi iluteemalist ja sinist.
Kes, et tea, mis diabeet ehk suhkrutõbi on, siis tegu on kroonilise haigusega, mille puhul on vere glükoosisisaldus liiga kõrge. See võib olla nii sellepärast, et pankreas ehk kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini (nn I tüüpi diabeet) või selle pärast, et organismis on tundlikkus insuliinile langenud(nn II tüüpi diabeet). Esimene algab enamasti lapseeas ning II tüüp keskeas, kuigi praegu on trend selles suunas, et ka lapsed haigestuvad 2.tüüpi diabeeti rohkem. Insuliin on siis see aine, mis aitab glükoosil rakkudesse siseneda ja seal muudetakse see energiaks, millega rakk saab toota näiteks vajalikke valkusid. See n väga lihtsustatud jaotus! 
Juba praegu on maailmas diabeetikuid 364 miljonit WHO andmetel ja see arv tõenäoliselt vähemalt kahekordistub 2030.aastaks. Ühesõnaga see mõjutab väga paljude inimeste elusid. 
Mõtlete, et ah mis see magusam veri ära ei tee?! Aga see teeb palju kurja just suuremate ja imepisikeste veresoonte seintes ning närvides. Diabeetiline retinopaatia ehk silma võrkkestas asetleidvad muutused on üks täisealiste sagedasem pimedaks jäämise põhjus arenenud riikides. Samuti võib kujuneda neerude tõsine ja pöördumatu kahjustus. Sageli on probleemiks ka halvasti paranevad haavandid jalgadel, mille tõttu olen nii mõnelgi juhul juba näinud, kuidas on vaja jalg/varvas ära amputeerida. Kõike seda oleks saanud ennetada diabeedi õigeaegse avastamisega ning õige raviga. 
Mõnel juhul piisab dieedi kontrollimisest ja ühest tabletikesest, aga vahel on vaja ka insuliini süstima hakata - seda ka 2.tüüpi diabeedi puhul, kui dieedi, elustiili muutustega ning tablettidega ikkagi veresuhkruväärtused kipuvad liiga kõrged olema. 
Internetist otsides leiate kindlasti palju infot antud haiguse kohta, nii et rohkem ma siia teksti välja mõtlema ei hakka. Üritasin asja kirjutada võimalikult lihtsalt, aga kui ikka millestki aru ei saa, võite vabalt küsida. Viimase aasta arstitudengina oskan teile üsna suure tõenäosusega ka vastata. 
Mis siis täna Eestis tehti?
Juba päris mitmendat aastat käivad arstitudengid üle Eesti paiknevates Selverites veresuhkruid mõõtmas, samas jagatakse ka infomaterjale nii et loodetavasti said nii mõnedki inimesed täna targemaks või oma terviseseisundist teadlikumaks.  Ennetamises on oluline see kõik, millest nii palju on räägitud: sport, tervislik toitumine ja normaalne kehakaal. Vahel ei aita ka need kahjuks, eriti kui vanemad-vanavanemad haiged- kusjuures 2.tüüpi diabeedi puhul on geenidel suurem roll.

Aitäh, et lugesite!

2 comments:

  1. minu meelest on tore, et sa ka selliseid non-beauty related postitusi teed. ma ise ei teadnud sellest päevast midagi ja oma veresuhkrut ka kunagi mõõtnud pole. ei ole mõelnudki, et kas nii noorena peaks sellele juba tähelepanu pöörama hakkama... aga et kommentaar puudutaks ka ilupoolt, siis see elektrisinine on ikka nii ilus küüntel! ma pean ikka endale ka siukse värvi muretsema.

    ReplyDelete
  2. Elektrisinine on tõesti ilus, aga õnneks seda konkreetset lakki minu teada poest ei saa. Miks õnneks? Sest minu küüntel ta püsida ei tahtnud ja pintsel oli ka ebatasane.

    ReplyDelete