Saturday, December 8, 2012

Review: Sigma F35 Tapered Highlighter

Hey, beauties!

First of all, let´s get things straight. A few weeks back I was contacted by Sigma affiliate team and they offered me the opportunity to pick out any brush that I would like to try out for free. Since I did´t have anything to use for my highlighter, I picked Sigma F35 Tapered highlighter brush. They didn´t ask me to do this review.
This is my 3rd Sigma brush, I have had Sigma F80 for a year and a half and sigma E25 in travel size for a bit longer. So far I have enjoyed using them all and I would definitely recommend checking their brushes out.

How it was packaged. All of these things came in a sturdy cardboard box and it even had bubble wrap!
What Sigma Says: 
Unique Feature: Small and tapered with a precise tip
Function: Subtle highlighting
Recommended Use: Apply highlighting shades onto the upper contours of the face. Diffused finish gives skin a natural glow.
Price 18 $, Lenght 17.8 cm

Uses: it is multifunctional!
- putting highlighter on the highest points of your cheeks
- contouring: fits perfectly in the hollows of your cheeks, because it is so small and has a tapered tip.
- setting your undereye concealer with powder- again so precise and small brush fits there perfectly.
Sleek Face contour kit in light + Sigma brush
Dupe for MAC 165? I don´t know, because I don´t own it.. but as far as I´ve researched: MAC 165 comes to a more pointed tip. Sigma F35 is fluffier and sheds more when deep cleansed aka washed. But MAC 165 was limited edition.. You can see some comparison photos in this blog post from Couture mac queen

My opinion: 
It is more fluffy than I expected, I would have liked it to be more dense. The brush is very soft and feels like it is high quality. The lettering is now holographic, not silver as it used to be. I just got it, so I can´t comment on it´s losing it´s tapered shape. Some users have complained that it tends to lose it´s shape after using it for a few months.  I have washed it once and it didn´t loose any dye and it didn´t shed at all, also it kept the shape pretty well, so I can´t complain about it at all. For 16 $ it is definitely worth checking out if you are searching for a multi tasking brush that you can use for highlighter, bronzer or powder.

Do you own any Sigma brushes? Which one is your favourite? Have you tried F35 brush and what do you think about it?
Thank you for reading!

It isn't that big as you can see ... 

Hei, kaunitarid!

Esiteks, olen teiega aus ja ütlen, et paar nädalat tagasi kontakteerus minuga Sigma ning pakkus välja, et võin valida endale ühe pintsli tasuta. Loomulikult olin ma nõus, kuna minu kollektsioonis on juba praegu 2 sigma pintslit, millega ma siiani väga rahul olen. Nendeks on sünteetiliste karvadega F80, mis oma lameda kuju ning tiheda "karva" tõttu sobib hästi jumestuskreemi pealekandmiseks ning reisisuuruses E25, mis on siiani mu lemmik hajutuspintsel. Kuna mu kogus ei ole ühtegi pisikest-täpset pintslit highliughteri pealekandmiseks, siis valisin endale välja F35 pintsli. 
Sigma sõnul on tegemist väikese ja kitseneva otsaga täpse pintsliga, mis sobib särapuudri pealekandmiseks, et saavutada õrn kuma. Pintsel maksab 18 $ ja on u 18cm pikk. Nagu Sigma pintslile kohane on tegu musta varre ning hõbedase metalliga, pintslikarvad on ise musta värvi, kuna kuskil pole materjali mainitud, siis oletama ma ei hakka. 
Milleks seda kasutada saab? Näiteks särapuudri kandmiseks põsesarnadele või ninaluule. Või siis kontuurimiseks, kuna om väiksuse tõttu mahub see hästi põsesarnade alla. Sobilik on ka näitek puudri kandmiseks silmade alla, kui olete kasutanud seal peitekreemi - need ju kipuvad muidu kortsukestesse kogunema. 
Blogimaailmas liigub ringi kuulujutt, et tegu võiks olla MAC 165 teisikuga, mis oli limiteeritud väljaanne. Kahjuks ise ma neid teile kõrvuti asetada ei saa, aga lugesin siit, et Sigma pintsel on vähem terava tipuga ning rohkem fluffy. 
Mõned kasutajad on kurtnud, et pintsel ajab pestes jube palju musta värvi välja. Katsetasin selle juba järgi ja minul jäi küll vesi täiesti puhtaks. Pestes ega ka kasutades ei ole ära tulnud ühtegi karva ja hetkel tundub, et oma kuju suudab ta ka üsna hästi säilitada. 
Nagu ikka Sigma puhul, on tegu ühe väga pehme ja mõnusa pintsliga, nii et kui te otsite endale kontuurimiseks-särapuudri pealekandmiseks pintslit, siis võiksite seda täiesti kaaluda. 
Kas teil on juba mõni Sigma pintsel? Milline neist on teie lemmik? Kui teil on ka kogemusi selle pintsliga, siis ootan teie kommentaare! :) 
Aitäh, et lugesite!

No comments:

Post a Comment