Friday, February 1, 2013

Review: Juicy Couture Viva La Juicy La Fleur perfume

Hey, beauties!

I quess that everybody knows Jucy couture viva la juicy perfume and very many of you have already owned it. Since I find the original too sweet and strong, I was glad that I could still enjoy the cute design and buy a bottle, because in 2012 they came out with more floral version of it called Viva la jucy La fleur. This perfume was Christmas present from my father, so I don't know the prize.

How Juicy couture describes it:
Uplifting. Playful. Dreamy. Inspired by the blushing aura of being in love, Viva la Juicy La Fleur is a breathtaking new fragrance that captures the dreamy, ethereal feeling of love’s first embrace.Released in 2012.

Main accords: 
white floral, fruity, sweet, fresh, caramel, vanilla
Less sweet and weaker than original Viva la Juicy.

In conclusion I like it, but don´t love it and probably won´t purchase it again. The perfume itself is nice, but it doesn´t last that long and isn´t anything special. Good for teenagers or for people who enjoy subtle floral scents for day. 

Usun, et kõik on kuulnud Viva la Juicy parfüümist või isegi pudelikest omanud. Kuna originaallõhn on minu nina jaoks imal ja üsna tugev, siis olin rõõmus kui kuulsin, et Juicy Couture on turule tulnud lillelisema ja kergema versiooniga originaalist, millel nimeks Viva la juicy La fleur. Pudelike ise on imearmas ja tütarlapselik oma roosa lipsu, kristallist korgi ja kuldsete lisanditega. Esmasel nuusutamisel tundus tegu olevat hea lõhnaga... aga.
Kahjuks ma hinda ei oska täpselt öelda, kuna sain selle jõulukingiks oma isalt. Kindlasti sai ta selle soodsamalt kui Eestist ostes - tax free poest laevast. 

Kuidas Juicy couture seda kirjeldab: 
Tujutõstev. Mänguline. Unistav. See lõhn on inspireeritud armunute õhetavast aurast. Viva la Juicy La Fleur on hingetuks tegev uus lõhn, mis loob unistava ja taevaliku armumise tunde.

Lõhnanoodid: mandariin, punane sõstar, vesiroos, kuslapuu, gardeenia, jasmiin, vanill, karamell, sandlipuu.

Kokkuvõttes ütleksin, et tegu on kerge ja magusamapoolse lõhnaga, mis sobib pigem nooremale neiule või kergeks päevaparfüümiks. Kuigi lõhn on mõnus pole minu jaoks tegu millegi erilisega, nii et uuesti ma teda endale ei soetaks.

1 comment:

  1. I like the review :), usually the JC bottles are very cute and girly but perfume doesn't last a long time.

    ReplyDelete