Tuesday, December 10, 2013

Jälgi oma nahka! /Check your skin!

Tere, kaunitarid!


Kas teie jälgite oma sünnimärke? Kas olete suured päikesesõbrad ja käite solaariumis? Kui vastasite esimesele küsimusele jah, siis on kõik hästi. Kui teisele, siis siin on teile natuke mõtteainet. Räägiksin teile oma nahamuutusest ja mida ma ette võtsin, et terveks saada ja jäädagi. Nimelt, lasin täpselt 13 päeva tagasi oma kehalt eemaldada ühe sünnimärgi ehk neevuse ja ootasin tänaseni histol.uuringu vastust. Eks hirm oli suur ja kindlasti jääb sellest arm, aga õnneks sõbranna lohutas, et "nüüd sa kuulud tervete klubisse". Mis siis sai, loe postituse lõpust.
Hoiatan ette, et sisaldab värske armi pilte.


I apologize - I can´t write this post in English, because I just do not have time at the moment, but basically it is my experience with changed nevus("mole"). I followed the ABCDE rule checking my nevuses and got it checked with dermatoscope and since it had eccentric pigment deposition, asymmetry and some dark gray globules, I got it removed. The procedure was performed under local anesthetic as an out-patient operation. It took about 5 minutes and it was not painful at all. Although I am left with a scar now, I am happy that I got it removed. 
Fortunately, I didn´t have malignant change (I got the biopsy answer today).  This post contains photos that might be disturbing for some audience (my "fresh" scar).

Esiteks, on meile on sündides kaasa antud teatud nahatoon ja teatud päikese taluvus. Arstid nimetavad seda naha fototüübiks, neid on kokku 6 - jaotus põhineb melaniini(pigmendi) sisaldusel nahas, juustes, iirises. Skaala töötas välja 1975a Thomas B. Fitzpatrick, kes oli dermatoloog Harvardis, Eestis on kasutusel selle lihtsustatud variant.

I - väga hele nahk; rohelised silmad, punapäine, tedretähnidega; põleb päikese käes alati, ei päevitu kunagi. Päritolu: Skandinaavia, Iirimaa.
II - hele nahk; sinised/rohelised/hallid silmad; blond/kartulikoor; põleb päikese käes, päevitumine võtab aega. Päritolu: Kaukaasia
III- heledam tume nahk; pruunid/tumehallid silmad, erinevat tooni pruunid juuksed; kõigepealt kerge päikesepõletus, seejärel päevitus. Päritolu: Kesk-Euroopa
IV - helepruun nahk; pruunid silmad, tumepruunid juuksed; põletusi harva, päevitub kergelt. Päritolu: Lõuna-Ameerika, Vahemeremaad
V- pruun nahk; üliharva päikesepõletus, päevitub kergelt. Päritolu: Aasia, Hispaania, Afroameeriklased.
VI- mustanahalised; päikesepõletusi ei ole, päevitub väga kergelt. Päritolu: Aafrika, afroameeriklased.

Mina olen üsna heleda nahaga ja kuulun II naha fototüüpi. Enamasti on eestlased I-III fototüübiga ehk siis päikesega väga suur sõber olema ei peaks. Päikesepõletuseks loetakse juba seda, kui õues/päikese käes viibimise järgselt tekib nahapunetus. Rääkimata siis sellest kui soojamaa reisil olles inimesed lausa villid nahale on saanud...
Päikesepõletus on tavaliselt silmaga näha kohe päikese käest tulles, aga teadma peaks ka seda, et juba käivitunud protsess kestab veel edasi kuni 2 päeva pärast päikese käes viibimist. Tavaliselt lõpeb asi sellega, et naha pealmine kiht tuleb maha ehk irdub 3-8.päeval pärast päikese käes viibimist. Kindlasti ei tohiks nahale määrida rasvast kreemi - see ei lase nahas oleval soojusel eralduda ja süvendab põletust - hästi sobib apteegis müüdav Burnshield geel või aaloe geel.
Fitzpatricku skaala on veidi täpsem ja inglise keelt kõnelevad lugejad võivad oma skoori siin ka kokku arvutada (selle järgi sain ma tegelikult 16p, mis võiks isegi olla III fototüüp, aga inimesed kipuvad oma nahka tmedamaks hindama).
Allikas
Liigne ultraviolettkiirgus on kindlasti kahjulik, nii UVA kui UVB kiirgus. Väga suure doosi UVA kiirgust saab just solaariumist - kogenud nahaarsti sõnade järgi 15 korda rohkem kui Vahemere ääres keskpäeval päikese käes! Solaarium on alates 2009.a vähki tekitavate "ainete" nimekirjas! Nahavähi risk on ligikaudu 80% suurem solaariumikülastajatel (eriti alla 35-aastastel). Päevitus on naha kaitsereaktsioon- pigmendi kogunemine aitab kaitsta rakke UV kiirguse jätkuva toime korral. Pole olemas tervislikku ja ohutut päevitust.
Aga mis siis saab kui päikesega/solaariumiga on liiali mindud, mida peaks jälgima!

Kõige rohkem on räägitud melanoomist, mis on noorte täiskasvanute seas kahjuks vähkidest surma põhjusena 2.kohal. See on aga ka õnneks vähk, mille sa saad ise avastada. Soovituslik on ennast kontrollida 1x kuus pealaest jalatallani. Justnimelt jalatallad ka, kuna see on üks koht, kus ei tohiks sünnimärke olla. Samuti ei tohiks neid olla küünte all, peopesades, limaskestadel - kui leiad sealt mõne, lase nahaarstil see üle vaadata.
Mida sa saad aga kodus ise hinnata: 
A- asümmeetria  - kas sünnimärk on ümar-ovaalne või on ta kuskilt veidi laialivalguv - viimasel juhul tuleks minna kontrolli.
B - borders ehk servad (ebaühtlased, sakilised)
C- mitu erinevat värvi koos - pruunikad toonid on üldiselt ohutud, kui sa oma sünnimärgis näed aga sinakat-mustjat või tumehalli, mine näita seda palun arstile.
D - diameeter (suurem kui 6mm neevus vajaks kontrolli, kui ta ei ole sünnist saati nii suur olnud. 5mm suurune on  pliiatsi otsas olev kustutuskumm)
E- ingl. k evolving - muutuv sünnimärk! (kasv, servade muutus lühikese aja jooksul)
Lisaks on ohumärgid: nahast kõrgem sünnimärk, mis on katsudes tihkem ning kasvab. Neevused ei tohiks ka sügeleda, veritseda ega olla servadest punetavad. 
Minu eriarsti kutse omandamise hulka kuulus ka tsükkel nahahaiguste kabinetis. Kui patsiendid tulid kontrolli, siis enamasti leidsime õnneks healoomulisi muutuseid: kaasasündinud sünnimärke, vanaduskäsnasid(need võivad vahel nö mahakooruda, paanikaks pole põhjust, neid võiks õliga pehmendada), healoomulisi sidekoe kasvajaid(fibroepitelioome). Kahjuks nägin ka paaril korral mitte nii häid nahamuutuseid.
Lisaks melanoomile võivad nahale tekkida ka:
Basalioom ehk basaalrakuline vähk- punetav laik, mis ei parane.
Aktiiniline keratoos, mis on lamerakulise vähi eelaste- kergelt pigmenteerunud, ketendav, punetav laik.
Need 2 ei tapa väga tihti, kuna ei anna siirdeid muudesse organitesse nagu seda teeb melanoom.
Allikas. Vasakpoolsetel piltidel melanoom, parempoolsetel normaalne leid.
Fotovananemise näide - 69-aastane mees, kes oli elukutseline autojuht. Tavaline klaas laseb UVA kiirgust läbi, mis soodustab naha elastsuse langust ja naha paksenemist- tulemuseks kortsud (just selle näopoolega oli atuojuht pidevalt akna poole, kust paistis päike).
Allikas
Minule muret tekitanud sünnimärk asus vasakul pool kõhul, umbes naba kõrgusel. 

0.päev
13.päev (niidid on eemaldatud 8.päeval)
Koeuuringu vastuseks oli liitneevus - mis on õnneks lihtsalt üks melanotsüütneevuse alaliik. Minu sünnimärgis oli tõesti rohkem pigmenti ja kerge põletikureaktsioon, aga õnneks mitte midagi halba. 
Arm on ja jääb, aga vähemalt on mu meel nüüd rahulik ja jätkan enda sünnimärkide ja muude nahamuutuste jälgimist ja hoian ennast päikesest eemale. Kui keegi on kasutanud armigeele või kreeme, siis võite oma kogemustest siin rääkida. Arstina tean, et on olemas Contractubex geel(20g, u 10€) ja Dermatix geel(20g 48-55€), viimane neist on päris kallis, nii et nii suurt investeeringut niisama ma teha ei tahaks... 

Rohkem infot, leiate siit, kuna teema on pikk ja tõsine - soovitan lugeda!
1. Dr. Niine nahakliiniku melanoomi info, päikesekreemide valimine
2. Derma.ee räägib melanoomist (palju pildimaterjali!)
4. Kliinik.ee jälle melanoom
5. Kliinikumi kodulehelt muude nahavähkide kohta: basalioom ja lamerakuline vähk

Kiire ülevaade video näol (inglise keeles). Minu lemmik - konkreetne ja kergelt jälgitav.


3 asja, mille võiks siit meelde jätta:
1. Kontrolli oma nahka regulaarselt - 1x kuus!
2. Päevitamine ei ole kasulik, kuna kahjustab naharakkude DNA´d (D vit saab ka õues viibides, talvekuudel lisa manustada - parimad on õli baasil olevad tooted)
3. Parim päikesekaitse on intensiivse päikesekiirguse(kella 11-16ni) vältimine ja kaitsev riietus + päikeseprillid.

KUI MIDAGI JÄI EBASELGEKS, PALUN KÜSIGE! :)
Aitäh, et lugesite!

15 comments:

 1. On olemas ka silikoon plaastrid, mis pehmendavad ja silendavad arme.

  ReplyDelete
 2. Hei! Kas see sünnimärk oli sul sünnist saati või tekkis alles hiljem?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sünnimärk ise oli algusest peale- serv läks hajusaks ja keskele hakkas rohkem pigmenti tulema paar aastat tagasi

   Delete
 3. Väga hea postitus! Pean ise ka oma märkidega end lõpuks arsti juurde vedama (plaanin juba pool aastat minna :S)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui on mingeid nahamuutuseid, siis enda südamerahuks tasub ikka spetsialistil lasta üle vaadata. :)

   Delete
 4. ma lasin ka endalt 2 aastat tagasi ühe sünnimärgi eemaldada, mis oli päris suur, kõrge ja asus halvas kohas - selja peal täpselt rinnahoidja kinnituse juures. arm on siiani kole, aga kuna see on selja taga, siis ise ei näe. samas on jama see, et nüüd on juba teised kõrvalolevad sünnimärgid ka nii suured ja kõrged, et peab vist uuesti näitama minema.. üleüldse on mul palju sünnimärke, neid tuleb pidevalt juurde ja mõned ka "kasvavad".

  ReplyDelete
  Replies
  1. ma arvan küll, et sa võiks näitama minna enda omasid. :) Sa tundud veel heledama nahaga kui mina + lisaks on sul ka vist tedretähne - kõik see lisab riski.

   Delete
 5. Tore kuulda, et sul läks hästi!
  Olen ise kasutanud Contractubex'it, aga sellest ma erilist kasu küll ei märganud. Lisaks haises see päris ebameeldivalt.
  Plastikakirurgidelt olen kuulnud, et mõningasi tulemusi on andnud Dermatix. Ka olen kuulnud soovitatavat silikoonplaastrit (mis on ka kallis, aga samas saab ühe suurema tüki lõigata väikesteks tükkideks, nii et seda peaks jätkuma tükiks ajaks).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Contratubex sisaldab ühe toimeainena sibulaekstrakti, eks sellest ka hais :D Dermatixi kohta olen kuulnud, et aitab selliste punaste ja "kohevate" ehk arstikeeles hüpertroofiliste või keloidarmide korral.
   uhhhh.. jõulukuul vist ei leia seda vaba raha...
   Plaastri peale isegi tasuks mõelda - arm on ju pisike tõesti.. peaks laskma endale retsepti teha - vaatasin, et siis saaks 5tk 15x15cm plaastrit 35€´ga (muidu on 50:S)

   Delete
 6. Tõeliselt tänuväärne postitus. Olen ise samuti sünnimärkidega kimpus. Lõigatud on neid mu kehalt juba omajagu. Kapiäärel ootab uus saatekiri jälle ühe täpikese eemaldamisele. Täpselt kaks aastat tagasi detsembris eemaldati minu alaseljalt sünnimärk, mille histoloogiline vastus andis melanoomi diagnoosi, minu õnneks in situ ehk 0-staadiumis. Päikest nahale enam näidata ei julge ja ootan pikisilmi solaariumite kasutamise vanusepiirangut. Omast kogemusest võin ka lisada, et tasub end arstile näidata ja seejuures "nimega" arstile. Miks nii? Riiklikus järjekorras vaatas arst minu hilisemat melanoomi diagnoosi saanud sünnimärki ja tunnistas selle normaalseks, kabinetist väljusin juba 3 minuti (!) pärast. Õnneks oli mul oidu minna tasulisse kontrolli.
  Armide vastu soovitan kasutada spetsiaalseid armiplaastreid. Ma kahjuks täpset nime ei mäletada, aga apteegist kindlasti osatakse anda. Hind on küll krõbe, aga plaaster toimib. Contactubex ei pidanud mõju omama (vähemalt nii väitis mu farmatseudist ema, kes mingil uuel koolitusel seda oli kuulnud).
  Hoidke oma nahka ja olge terved!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh pika ja põhjaliku vastuse eest ja nii hea, et sinul kõik hästi läks lõpuks!

   Delete
 7. nii tore, et sa selle postituse kirjutasid - tõesti tänuväärne! mul oli peaaegu terve oma elu peopesas sünnimärk, aga mida aeg edasi, seda nähtamatumaks ta muutus ja nüüd ma ei näegi seda enam seal. mulle endale ta hullult meeldis ja mul oli isegi natukene kahju, kui ta ära kadus, aga kui ma nüüd loen seda siin, siis.. noh, hea, et teda pole

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mõnes sünnimärgid, mis peopesadel ja jalataldadel on sündimisest saati on siiski erandid selles suhtes. Küll aga need, mis elu jooksul sinna tekkinud on, vajavad kõrgendatud tähelepanu. :)

   Delete
 8. Väga hea ja oluline postitus ning hea lugeda, et lõppes õnnelikult. Olen ise käinud nahaarsti vastuvõtul seoses ühe jalasäärel oleva märgiga. Külaskäigust nahaarsti juurde jäi väga meeldiv mälestus, sest dr. Niin ütles mulle, et mul on nii ilus päikesest rikkumata nahk. See oli vist esimene kord kui keegi minu kahvatujumelise naha kohta hästi ütles. Tavaliselt olen pidanud kuulma kartuli-idu jutte ning"soojaid" soovitusi lõpuks ometi pisutki jumet peale saada ning need päikesekaitsekreemid prügikasti visata. Jalasäärel olev märk polnud õnneks midagi ohtlikku. Kahjuks armigeele kasutanud ei ole (rasedusarmid ei lähe siin ilmselt arvesse:)), aga loodetavasti leiad mõne hea lahenduse või lihtsalt ongi see armike selline väike isikupära.:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nii kihvt on lugeda, et sa enda kahvatu nahaga rahul oled - mina olen ka enda omaga rahul! :)

   Armi raviga ma veel ootan natuke- praegu pole kogu koorik veel maaski. :)

   Delete