Monday, September 22, 2014

Lauamänguarvustus: Tark mees taskus

Hei, kaunitarid!


Kunagi lubasin, et hakkan avama endast erinevaid tahkusid lisaks iluhuvile. Alustaksin lauamängudest, erinevad lauamängud on mulle huvi pakkunud juba ca 5 aastat. Esimeseks mänguks oli tõenäoliselt UNO ja sealt ikka samm-sammult raskemaks. Ka tavalist UNOt mängin oma seltskonnas kõikvõimalike lisareeglitega, kuid eesmärk on ikka sama- kaartidest lahti saada. Nüüd ei tundu enam Game of thrones ka keeruline.. lihtsalt väga kaua võtab selle mängimine aega. Lauamängud on minu arvates väga hea võimalus sõpradega aega veeta, sest niisama lobiseja ma väga ei ole ja pidusid ei naudi. 
Igaljuhul augustis võttis minuga ühendust Tark mees taskus autor Meelis Looveer ja pakkus proovimiseks oma mängu. No kuidas ma sain keelduda.. sest lisaks meigiasjadele kogun ma väikestviisi ka lauamänge. :) 
Tark mees taskus on kaardimäng, mis on mõeldud mängimiseks seltskonnas- proovisin seda nii kahekesi kui  ka neljakesi.


Tutvustus:
"Kas tead N-tähega algavat lindu? Aga spordiala, sõiduvahendit või kööginõu? 
Paku esimesena sõna, mis algab nõutud tähega ning vastab teemale. Lase oma tark mees taskust välja, sest iga pakkumine loeb!
Mäng on:
- Universaalne! Võib panna oma teadmised proovile nii üksi kui suure seltskonnaga. 
- Arendav! Pane kõrvataha, mis kaasmängijad pakuvad! Uuri internetist või raamatutest häid vastusevariante!
- Lihtne! Sobib hästi nii koolijütsile kui ka täiskasvanutele.
- Kompaktne! Saad mängida nii kodus, kohvikus või pista tasku ja võtta reisile või randa kaasa!
- Mitmekülgne! Kaardikombinatsioone on lõpmatult. Iga mäng on erinev!"

Mille leiad pakist: 
50 illustreeritud kaarti, 1 tühi lisakaart- enda teema väljamõtlemiseks, 3 reeglite kaarti, 1 teemasid tutvustav kaart.


Mängu saab mängida kolmel erineval viisil:
A- Segage kaardid hoolikalt ja asetage need laua keskele sinise täheküljega ülespoole. Avage lauale pealmine kaart, nii et näha on paar teemast ja tähest. Nüüd on kõigil võimalus kiiresti pakkuda mõiste või sõna, mis sobib avatud teema alla ning algab näha oleva tähega.
Kui kõige kiirema mängija pakkumine ka teiste arvates sobib, saab ta lahti oleva teemakaardi endale punktiks, samuti kõik selle all olevad.
Kui mitte keegi ei paku sobivat sõna või mängijad ei jõua kokkuleppele selles, kes kaardi endale saab, jääb kaart lauale ning uus teemakaart avatakse selle peale.…

B- Kaardisegajast vasakul olev mängija avab lauale pealmise teemakaardi ja peab pakkuma mõne sõna või mõiste, mis sobib näidatud teema alla ning algab näidatud tähega.Kui ta teeb sobiva pakkumise, peab temast vasakpoolne vastasmängija samuti pakkumise tegema. Mängija, kes mõistliku aja jooksul ei suuda ühtki sõna pakkuda, saab kõik avatud kaardid endale miinuspunktideks. Seejärel avab temast järgmine mängija uue kaardi ning alustab uut vooru. Kui kõik mängijad on teinud õige pakkumise või kui mitte keegi ei oska õiget vastust pakkuda, jääb kaart lauale ja uued kaardid avatakse selle peale. Vooru alustanud mängija avab uue kaardi.…

C- nõuab kirjutusvahendeid, pabereid vastavalt mängijate arvule ning taimerit. Tundus kõige keerulisem, seda varianti ei ole veel mänginud.


Minu arvamus:
Esiteks, see mäng on keerulisem kui tundub ja teiseks, on seda väga mugav kaasa võtta- tavalise kaardipaki suurusena mahub see ka pisemasse käekotti. :)
Soovituslik on 1-10 mängijat.. Ütleks, et mida rohkem inimesi, seda lõbusamaks mäng kujuneb. Suurema seltskonnaga on tõenäoliselt kõige ausam variant B- kõik jõuavad teemat lugeda ja natuke mõelda. Mõtlemisaega soovitan piirata, nt kui on näha, et mängijal kohe antud tähega sellel teemal midagi pähe ei tule, panime me taimerile minuti mõtlemisaega- muidu veniks mäng liiga pikaks. Mängu saab edukalt korduvalt mängida ning minul tekkis küll soov wikipedia pähe õppida :D

Kokkuvõttes: mõnus, lihtne seltskonnamäng, mis võiks sobida ka muidu lauamängu vihkavale inimesele, kuna ei võta väga palju aega ning keskendumist.

Saadaval: raamatukauplused, lauamängupoed.
Hind: ca 8€

NB! Palun andke teada, kas selliseid postitusi ootate ka edaspidi või soovite siit ainult ilutoodete kohta infot leida :) Ja kui sobivad ka sellised postitused, siis kui sageli- 1x kuus? 1x kvartalis? 
Järgmise mitte-ilu-postituse plaanisin teha ühest spordialast, millega natuke aega juba tegelenud olen. 
Jään teie tagasisidet ootama! 

2 comments:

  1. Minu arust väga vahva - tean juba omast käest, et sul palju vahvaid lauamänge kodus ning ilmselt ka juurde tulemas, nii et loeksin hea meelega arvustusi, et mida endale koju muretseda ja mida pigem riiulile jätta.. :)

    ReplyDelete
  2. Oh kui lahe, mina loeksin ka lauamängu arvustusi, endal ka suur huvi.

    ReplyDelete